Savaş alarmı

Türkiye’nin yeni Doğu Akdeniz adımıyla ne yapacağını şaşıran Yunanistan diplomasi ve askeri alanda cevap vermek için hazırlıklara başladı. Yunan savaş gemisi İsrail limanına yaklaşırken, Fransız uçak gemisi komutanı Yunan fırkateynine çıktı. Aynı zamanda denizaltılar çalışmalara başladı, savaş uçakları kalktı.

ABD ile Fransa, Yunanistan’la beraber Türkiye’ye karşı gözdağı vermeye kalkıştı. Fransız filo komutanı Yunan fırkateynine çıktı. Başka bir Yunan savaş gemisi de İsrail limanına gitti.

Türkiye’nin Mısır ile deniz yetki alanlarını düzenleyen bir anlaşmaya imza atabileceğini açıklaması Doğu Akdeniz’deki taşları yerinden oynattı, Yunanistan Başbakanı Miçotakis hemen telefona koşarak Mısır lideri Abdulfettah Sisi ile görüştü.

Atina idaresi, bununla da kalmayarak Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ı gelecek gün Kahire’ye gönderecek.

Güney Kıbrıs’ı da gidecek olan Dendias, Mısırlı mevkidaşı Semih Şükrü ile Petrol Bakanı’yla bir araya gelmesi tahmin ediliyor.

Doğu Akdeniz’den elde edilecek doğalgazı Avrupa’ya nakletmek için Türkiye’yi devre dışında tutmayı hedefleyen fakat projesi sert bir darbe alan Atina, Mısır’ın 18. sahadaki Türk kontrolünü tanıması ile tekrar oyun kurmaya hazırlanıyor.

Atina’nın Türkiye’den son günlerde yapılan açıklamaları analiz ettiğini ifade eden Kathimerini gazetesi, Arap basınından çıkan haberlere göre Mısır’dan Türkiye’nin Doğu Akdeniz davetine ilişkin bir karşılık olmadığını iddia etti.

To Vima gazetesi de Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü’nün Arap Birliği zirvesinde dile getirdiği Türkiye karşıtı ifadeleri manşetlerini taşıyıp, İsrail’in Jerusalem Post gazetesinde verilen bir analizi kaynak göstererek yakınlaşma haberlerinin doğru olmadığını öne sürdü.

Türkiye’nin Mavi Vatan eğitimine cevap vermek isteyen Yunanistan, Doğu Akdeniz’de ortağı Fransa ile riskli bir oyuna kalkıştı. Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle ile deniz filosu hazır bir şekilde Doğu Akdeniz’de.

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı, ABD ile Belçika’nın da olduğu Clemenceau 21 tatbikatına Atina’nın Kanaris fırkateyni ile katıldığını bildirdi. Tatbikat ile aynı anda Yunan denizaltıları harekete geçti, savaş uçakları da havalanmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün