Burun tıkanıklığı olanlara müjde

Burun tıkanıklığına iyi gelecek şeyler ve bunun sebepleri hakkında merak edilen her şeyi cevaplıyoruz…

Burun tıkanıklığına iyi gelecek şeyler ve bunun sebepleri hakkında merak edilen her şeyi cevaplıyoruz…

En fazla karşılaşılan nedenlerden biri olarak karşımıza çıkar. Vücut, alerjenin solunmasını engellemek için burundaki etleri şişirir veya aşırı derecede beyaz mukus sıvısı salgılar. Tabi burun dola dola tıkanır. Eğer ileri derecede alerjiniz yoksa alerji semptomlarını bastıran ilaçlar ve alerji testi sonucu olacağınız aşı sayesinde bu durumdan kurtulabilirsiniz. Birçok insanda mevsimseldir.

En yoğun olduğu dönemde ilaç kullanımı en etkili çözümdür. İleri derecede alerji sahibiyseniz kortizonlu ilaçlar kullanmadan burnunuz açılmaz. Kortizon iğnesi çok etkili fakat en fazla senede iki veya üç kez yaptırabiliyorsunuz. Kortizonun zararlarını yazmıyoruz zaten aşağı yukarı biliyorsunuzdur.

Aslında bu konuda en önemli neden her türlü tıbbi konuda olduğu gibi bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır. Her şey zincirleme şeklinde gerçekleşiyor. Vücut grip ile savaşırken bağışıklık sistemi zayıflıyor bu sefer alerjenler ortaya çıkıyor , tekrardan akıntı başlayıp , burun tıkanıyor. Hastayken bir de burun tıkanıklığı ile uğraşıyorsunuz. Bu da geçici bir sorun ve hastalığın ortadan kalkması ile sona eriyor. Çözümü doktorumuzun verdiği ilaçları kullanıp hastalıktan kurtulmak. Burun zaten iyileşince otomatik olarak açılıyor.

Bu konuda sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok. Tek çözüm yolu ameliyat olarak görünüyor. Uzman bir kbb doktoruyla görüşüp en kısa sürede ameliyatınızı olup bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Ameliyat sonrası ilk bir hafta sıkıntılı olabilir ama ömür boyu rahat edersiniz.

Hepimizin bildiği sinüzit. Sinüsler çok fazla dolup ağız kısımları tıkanıp hava almadığında içerideki mukus sıvısı taşlaşıp sinüsleri tıkıyor ve sinüsler iltihaplanabiliyor. Bol bol nazal yıkama yapıp, sinüzit konusundaki genel kurallara uyarak bir nebze hafifletebilirsiniz ama tam olarak kurtulmak zor.

Doktorlar bu konuda söyledikine göre 3-5 kez ameliyat olan varmış. Sinüzit ameliyatı çok kolay; burun kemiği ile oynanmadığı için ertesi gün hayatınıza kaldığınızı yerden devam ediyorsunuz. Hiç korkmayın. Geçici ve kalıcı yani kronik iki çeşit sinüzit var. Geçici ise antibiyotik kullanımı ve nazal yıkama ile kısa sürede atlatabilirsiniz fakat alerjik ve kronik sinüzit ise ömür boyu savaşmak zorundasınız. anti histamik ilaçlar, kortizonlu spreyler, antibiyotikler, ağrı kesiciler ve nazal yıkama kitleri demirbaşınız olacak.

Polip konusu bayağı sıkıntılı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Tam olarak neden olduğu bilinmiyor. Polipler burun etlerimizde oluşan üzüm tanesi gibi salkım şeklindeki tümör benzeri yapılardır. Bazıları o kadar büyük oluyor ki burun deliğinden gözlemlenebiliyor ve burnu tıkıyor. Burnun koku alma kısmında çıkarsa koku alma duyusuna zarar verebiliyor. Polipler ameliyatla alınabiliyor ama tekrar çıkmama gibi bir garantisi yok. Vücut bu yapıyı kendi kendine oluşturuyor. Ameliyat sonrası oluşumunu engelleyen spreyler kullanılıyor ama tekrar oluşmayacak diye bir durum yok. Ameliyatı çok kolay, sıkıntısızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün